joe satrıanı

2013

Steve Vai ve Slash’in ardından tüm zamanların en büyük gitar virtüözlerinden biri olarak gösterilen Joe Satriani de 2013 yılı Dünya Turnesi kapasamında 18 Mayıs akşamı KüçükÇiftlik Park’ta.

İtalyan bir ailenin çocuğu olarak 15 Temmuz 1956 yılında dünyaya gelen Joe ‘Satch’ Satriani 14 yaşında ilk kez eline gitarı alır ve müzikal macerasına başlamış olur. 1 sene sonra 1971 yılında etrafındakilere ders vermeye başlar ve en meşhur öğrencisi Steve Vai olur. Bununla birlikte öğrencileri Vai ile sınırlı kalmaz. Metallica’dan Kirk Hammet,Counting Crows’dan David Bryson, Primus’dan Larry Laronde, Testament’tan Alex Skolnick büyük ustanın öğrencisi olmuştur. Sahne hayatına The Squares adlı grupta daha sonra beraber de çaldığı müzisyenler Jeff Campitelli ve Andy Milton ile adım atan Joe; The Squares’in verdiği 3 haftalık kısa arada kaydettiği ilk E.P’si ile solo kariyerine adım atar. Joe; kısa albümün ardından kayıtlara devam eder ve dört şarkı daha kaydeder.

1985 yılında kayıtları biten albüm, 15 haftadan sonra, 1986 yılında “Not Of This Earth” adıyla, ilk solo albümü olarak, Relativity Plakçılık şirketinden piyasaya çıkar. Albüm gitar ortamlarında çok dikkat çeker. Guitar World, Guitar Player gibi dergilerden övgü üstüne övgü alır.”Not of This Earth” plağının çıkışından sonra Joe çeşitli ev kayıtları yapmaya devam eder.1987 yılında, onun adını gitar ve müzik dünyasında perçinleyecek klasiği olan “Surfing with the Alien” yine Relativity Plakçılıktan yayımlanır.1988 yılı içinde, kendisinin ikinci kısa albümü olan “Dreaming No. 11″i çıkarır. Kayıt kısa sürede altın plak alır. Albüm aynı zamanda Joe’yu ikinci Grammy adaylığına da ulaştırır.

14 Temmuz 2007 yılında hayranlarıyla buluştuğu ilk konserinde seyircilere unutulmaz anlar yaşatan büyük usta 6 yıl sonra Bryan Beller, Mike Keneally, Marco Minnemann’dan oluşan yeni grubuyla 18 Mayıs’ta KüçükÇiftlik Park’ta olacak.

Date
Category
2013